Balneoterapie: co to je a jaké jsou Domovská stránka výhody Pohoda Bahenní terapie Vodopád Můj osobní trenérský týmBalneoterapie: co to je a jaké jsou výhody?
Poslední úprava 19.04.2022INDEX Belneoterapie, tedy takové praktiky a terapeutická sezení, při kterých se využívají léčivé vlastnosti vod, se používá v souvislosti s různými onemocněními.
Definice a původ balneoterapie
Úvod
- Balneoterapie a vodoléčba
- Balneoterapie: příznivé účinky
- Jak probíhá balneoterapie
- Terapeutické indikace a kontraindikace
Úvod
Výhody ponoření do termálních vod, které tečou za teplých teplot, byly zdůrazněny již před tisíci lety starými Římany, kteří se k léčbě muskuloskeletálních bolestí koupali v úžasných vodách s léčivým chemickým a fyzikálním složením.
Definice a původ balneoterapie
- Balneoterapie je soubor procedur, jejichž primárním využitím je termální voda, ale také bahenní, minerální nebo mořské vody pro podporu relaxace, snížení bolesti svalů a kloubů, zlepšení krevního oběhu, stimulaci imunitního systému a revitalizaci organismu.
- Slovo balneoterapie je řeckého původu a je spojením: „balneo”, tj. „koupel”, a „terapie”, tedy „léčba”.
Termální lázně byly objeveny během archeologických vykopávek v paláci Knossos z 18. století před naším letopočtem. svědčí o tom, jak staré bylo využívání termálních lázní: termální prameny, jezera a moře k léčebným účelům byly navštěvovány již v 1. století před naším letopočtem.
Balneoterapie a vodoléčba
Balneoterapii bychom mohli definovat jako léčebnou a léčebnou cestu s termálními koupelemi, asistující potápění s dalšími termálními terapiemi (bahna, masáže atd.), které zvyšují léčebný a holistický účinek.
- Balneoterapie se v tomto smyslu velmi často kombinuje s vodoléčbou, která cvičením podporuje regeneraci svalů vodou.
- Často se tyto dva pojmy – vodoléčba a balneoterapie – zaměňují a používají k definování stejné oblasti. Ve skutečnosti existují určité rozdíly: u hydroterapie, jak to slovo říká, se používá prostě voda (ne nutně termální).
Balneoterapie je naproti tomu skutečná lázeňská léčba, při které se kromě vody využívají i další termální prvky, jako je například termální bahno, což není nic jiného než hypertermalizovaná látka získaná spojením jílovité pevné části a tekuté složky. ( termální voda), používaná jak v kosmetice (anticelulitidní, drenážní, dermatologická atd.), tak v lékařství.REKLAMA
Balneoterapie: příznivé účinky
Mezi příznivé účinky balneoterapie patří především:
- Podporuje relaxaci
- Dělá svaly elastické
- Stimuluje oběh: krevní cévy se rozšiřují ponořením do termálních vod při vysokých teplotách
- Elastické a zvlhčující účinky na pokožku
- Zlepšete své dýchání
- Stimuluje metabolismus
- Účinek tišící bolest.
Termální vody se mohou pochlubit různými blahodárnými účinky pro tělo, jako jsou: protizánětlivé účinky; léčivá síla onemocnění dýchacích cest; působí proti hyperaktivitě kůže, vaskulárním onemocněním, artro-revmatickým patologiím; posílit imunitní systém. Mají také antibakteriální a dezinfekční účinek, jsou schopny přispívat k pravidelnosti menstruačního cyklu a gastrointestinálních funkcí.