Proto zůstává příčina dětské koliky neznámá

Střeva obsahuje < 200 podrobnosti ml plynu, přičemž průměrné denní vylučování plynů je 600 až 700 ml po konzumaci standardní stravy 200 g pečených fazolí.

Asi 75 % plynatosti pochází ze střevní bakteriální fermentace požitých živin a endogenních glykoproteinů. Mezi plyny patří vodík (H2), metan (CH4) a oxid uhličitý (CO2). Zápach plynných emisí souvisí s koncentracemi sulfidu H2.

Etiologie symptomů souvisejících s plynatostí

Etiologie symptomů souvisejících s plynatostíK tvorbě střevních plynů přispívá také spolknutý vzduch (aerofagie) a difúze z krve do lumen. Plyny difundují mezi lumen a krví ve směru, který závisí na rozdílu parciálních tlaků. Většina dusíku (N2) v lumenu tedy pochází z krevního řečiště a většina cirkulujícího vodíku (H2) v krevním řečišti pochází z lumenu.

Existují 3 hlavní poruchy související s plynem: nadměrné říhání, nadýmání (nadýmání) a nadměrná plynatost, z nichž každá je důsledkem různých příčin (některé příčiny příznaků souvisejících s plynem).

  1. Kojenci ve věku 2 až 4 měsíců s opakujícími se záchvaty pláče se pozorovatelům často zdají mít bolesti, které byly dříve připisovány křečím v břiše nebo plynatosti a nazývaly se kolika.
  2. Studie však neukazují zvýšení produkce H2 nebo prodloužení doby průchodu z úst do slepého střeva u kojenců s kolikou.

Nadměrné říhání

Nadměrné říháníŘíhání pochází ze spolknutého vzduchu nebo plynu generovaného z nápojů sycených oxidem uhličitým. Aerofagie se obvykle vyskytuje v malých množstvích během jídla a pití, ale někteří lidé nevědomě polykají vzduch opakovaně při jídle nebo kouření a jindy, zvláště když jsou úzkostní nebo ve snaze vyvolat říhání.

Nadměrné slinění zvyšuje aerofagii a může být spojeno s různými poruchami GI (např. GERD), špatně padnoucími zubními protézami, některými léky, žvýkačkami nebo nevolností z jakékoli příčiny.

  1. Většina spolknutého vzduchu se vyloupne.
  2. Do tenkého střeva z toho projde jen malé množství; množství je evidentně ovlivněno lokalitou.
  3. U stojící osoby plyn rychle vybuchne; u osoby v poloze na zádech má vzduch zachycený nad žaludeční tekutinou tendenci tlačit do dvanácterníku.

Nadměrné říhání může být také dobrovolné; pacienti, kteří říhají po užití antacid, mohou úlevu od symptomů připisovat spíše říhání než antacidům a mohou záměrně říhat, aby zmírnili nepohodlí.

Détente/meteorismus

Vzácnou příčinou nadměrného říhání je supragastrické říhání. Při supragastrickém říhání je po napnutí břicha vytlačen rychlý vstup vzduchu do jícnu. Může se objevit dobrovolně nebo nevědomě a může vážně ovlivnit kvalitu vašeho života (1).

Détente/meteorismusNadýmání břicha se může vyskytovat samostatně nebo s jinými GI příznaky u pacientů s funkčními poruchami (např. aerofagie, neulcerativní dyspepsie, gastroparéza, syndrom dráždivého tračníku) nebo organickými poruchami (např. rakovina vaječníků, rakovina prsu tlustého střeva).

Gastroparéza (a následné otoky) má také mnoho nefunkčních příčin, z nichž nejvýznamnější je viscerální autonomní neuropatie způsobená diabetem; další příčiny zahrnují postvirové infekce, léky s anticholinergními vlastnostmi a dlouhodobé užívání opioidů. Nadměrná střevní plynatost však není jednoznačně spojena s těmito příznaky.

U většiny zdravých jedinců může být do střeva zaveden 1 l/h plynu s minimálními příznaky. Je pravděpodobné, že mnoho příznaků je nesprávně připisováno „příliš velkému množství plynu“.

Nadměrná plynatost

  1. Na druhé straně někteří pacienti s opakujícími se gastrointestinálními příznaky často nemohou tolerovat malé množství plynu:
  2. retrográdní roztažení tlustého střeva nafouknutím balónku nebo insuflací vzduchu během kolonoskopie často způsobuje u některých pacientů vážné nepohodlí (např. u pacientů se syndromem dráždivého tračníku) , ale u ostatních minimální příznaky.

Podobně pacienti s poruchami příjmu potravy (např. mentální anorexií, bulimií) mají často zhoršené vnímání a zvláště je trápí příznaky, jako je nadýmání. Základní abnormalitou u pacientů se symptomy souvisejícími s plynatostí tedy může být hypersenzitivní střevo. K symptomům může dále přispívat porucha motility.

Existuje velká variabilita v množství a frekvenci rektálního plynování. Stejně jako frekvence stolice mají lidé, kteří si stěžují na plynatost, často mylnou představu o tom, co je normální.