Příčiny aerofagie domovská stránka Příčin aerofagie, říhání, otoku břicha a meteorismu je nespočet a navzájem se velmi liší, stejně jako se vyznačují různým stupněm závažnosti a riziky pro obecné zdraví.
Původem poruch jsou ve většině případů nesprávné stravovací návyky nebo neznámá intolerance konkrétních živin, jako je laktóza nebo lepek (celiakie), nebo přítomnost funkční poruchy v žaludku či střevech.
Někdy i stavy úzkosti a stresu mohou různým způsobem nepříznivě ovlivnit trávení
Jindy však mohou gastrointestinální příznaky vyplývat z vážnějšího onemocnění, které je nutné charakterizovat a léčit cílenou terapií.
Z tohoto důvodu, pokud se bez zjevného důvodu objeví nadýmání břicha, pálení žáhy, nevolnost, křeče nebo obecný gastrointestinální diskomfort, neklid střev nebo změny střevního průchodu (zácpa nebo průjem), mají tendenci přetrvávat déle než několik dní nebo byly „velmi intenzivní nástup je dobré konzultovat se svým lékařem, abyste získali konkrétní diagnózu.
Kromě již zmíněných hlavních stavů
Teré mohou vést k výraznému otoku břicha, kromě dalších příznaků, které pomáhají při stanovení diagnózy, zahrnují:
- gastroezofageální refluxní choroba
- hiátová kýla
- peptický vřed
- syndromu dráždivého tračníku
- cukrovka
- poruchy příjmu potravy
- malabsorpční syndrom
- chronické zánětlivé onemocnění střev (jako je ulcerózní kolitida a Crohnova
- choroba)obraz
PROSTŘEDKY PROTI AEROFAGII
I bez očekávání zázračných výsledků může být v boji proti aerofagii užitečné uchýlit se k některým jednoduchým přírodním prostředkům, bez kontraindikací a dobře tolerovanými kýmkoli. Fenykl, meduňka, anýz, máta nebo lehký čaj s trochou citronu mohou podpořit trávení a pomoci předcházet nadýmání.
Totéž platí pro grapefruitový džus
Další prostředky proti aerofagii mají behaviorální povahu a týkají se způsobů přijímání jídla a pití, žvýkání a polykání. Zejména je nezbytné:
• jezte v uvolněném a neuspěchaném prostředí, zbavte se myšlenek, které mohou vyvolávat úzkost a stres
• žvýkejte pomalu, opatrně, se zavřenými ústy
• pijte klidně, po malých doušcích
• nemluvte při pití nebo jídle
• nevkládejte nové sousto do úst, dokud nepolknete předchozí
• jezte vsedě, v pohodlné poloze, ale držte záda rovná, abyste usnadnili sestup potravy do žaludku
• po každém jídle se projděte.
Tím se sníží zatížení plynem a tím i otok a nepohodlí, které je doprovází.
A konečně, nezapomeňte na důležitost přestat kouřit: mezi různými problémy, které může způsobit zdraví a pohodu těla, je ve skutečnosti také podpora aerofagie, špatné trávení a záněty trávicího traktu, což má za následek zvýšené riziko trpící nadýmáním břicha, pálením žáhy a kyselým refluxem.
- Zásah proti aerofagii, říhání, napětí a otoku břicha mohou představovat prokinetická léčiva obsahující dimethikon nebo simethikon, tedy sloučeniny, které současně vyvíjejí prokinetický účinek,
- stimulující motilitu trávicího traktu a „protipěnivé” působení ve smyslu rozkládají plynové bubliny, které způsobují pocit nafouklého břicha typický pro aerofagii, což usnadňuje jejich reabsorpci a vypuzení.